ZSP Jod³ownik

Historia Szko³y
     Pierwsza wzmianka o szkole w Jod³owniku pochodzi z roku 1903. W tym roku miejscowy organista, Jan P³onka, zorganizowa³ jednoklasow± szko³ê ludow±. W roku 1904 szko³ê zaczê³y prowadziæ siostry zakonne dominikanki. Nauka odbywa³a siê pocz±tkowo w pomieszczeniach ko¶cielnych, a od roku szkolnego 1910/1911 w murowanych budynkach klasztoru sióstr zakonnych.
     Gdy rodzi³a siê niepodleg³a Polska, do szko³y w Jod³owniku uczêszcza³o od 103 do 194 uczniów. Po reformie jêdrzejewiczowskiej w 1932 roku jod³ownicka szko³a zosta³a ustanowiona Szko³± Powszechn± II stopnia z sze¶cioma klasami. Nied³ugo potem otrzyma³a imiê ¶w. Jana Kantego.W okresie miêdzywojennym szko³a w Jod³owniku dzia³a³a niemal bez ¿adnej pomocy ze strony samorz±du gminy i rodziców. Siostry dominikanki zapamiêtano z du¿ej troski o dyscyplinê i porz±dek. Administracyjna i gospodarcza strona funkcjonowania szko³y pod ich kierunkiem by³a bez zarzutu, co wynika z protoko³ów powizytacyjnych.
     W 1950 roku, zgodnie z decyzj± w³adz pañstwowych, nauczanie przekazano nauczycielom ¶wieckim. Szko³a, wtedy ju¿ siedmioklasowa, boryka³a siê z trudno¶ciami lokalowymi. Problemu ciasnoty nie rozwi±za³o przekazanie na jej potrzeby dotychczasowej siedziby w³adz gminy z dwiema ma³ymi salkami.
     W 1958 roku zapad³a d³ugo oczekiwana decyzja o budowie nowego budynku szko³y. Oddanie go do u¿ytku w 1960 roku, a nastêpnie zmodernizowanie (zast±pienie ogrzewania piecowego na centralne, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej) znacz±co poprawi³o warunki pracy. Pozwoli³o to na rozwój rozmaitych form kszta³cenia w systemie dziennym i wieczorowym, jak np. organizacja kursów dla doros³ych w zakresie szko³y podstawowej oraz szko³y rolniczej. Podnios³a siê jako¶æ nauczania, czego efektem by³y wyró¿nienia i nagrody w konkursach. W roku szkolnym 1966/1967 podniesiono stopieñ organizacyjny szko³y do o¶miu klas, a nastêpnie szko³a otrzyma³a nowego patrona, W³adys³awa Broniewskiego.


    

     Z dniem 1 stycznia 1973 roku w³adze szkolne powo³a³y do istnienia zbiorcze szko³y gminne. W tak± w³a¶nie szko³ê przekszta³cono szko³ê jod³ownick±. Na stanowisko gminnego dyrektora szkó³ powo³ano dotychczasowego dyrektora szko³y Stanis³awa Wronê. Gminnemu dyrektorowi podlega³o 9 szkó³ podstawowych i dwa przedszkola w gminie. Mo¿na wiêc powiedzieæ, ¿e szko³a w Jod³owniku sta³a siê centrum o¶wiaty gminnej.
    W po³owie lat siedemdziesi±tych sytuacja lokalowa znacznie siê pogorszy³a. Do przeprowadzania lekcji wykorzystywano nawet korytarze i jadalniê. Przygotowania do budowy nowego budynku szkolnego w Jod³owniku zosta³y zatrzymane przez Kuratorium O¶wiaty. Jedynym mo¿liwym wyj¶ciem by³a rozbudowa istniej±cego budynku o nowe skrzyd³o na w³asnej parceli szkolnej, gdzie do tej pory by³y ogródki warzywne. W 1976 roku na teren przyszkolny sprowadzono pierwsze materia³y budowlane, by w nastêpnym przyst±piæ do budowy. By³a to prawdziwa ,,droga przez mêkê". Ci±g³y brak materia³ów, fachowców, a nawet odpowiedniego nadzoru doprowadzi³ do przewlekania siê budowy. W pa¼dzierniku 1985 roku oddano do u¿ytku drugi segment budynku po³±czony przewi±zk± z pierwszym.

    

     W 1984 roku nast±pi³a kolejna reorganizacja systemu nadzoru szkolnego na poziomie podstawowym. Gminny dyrektor szkó³ przesta³ byæ kierownikiem szko³y macierzystej w Jod³owniku i przeszed³ na stanowisko Inspektora O¶wiaty i Wychowania. Kierowanie szko³± powierzono Marii Piwowarczyk. To jej udzia³em i staraniem by³o oddanie do u¿ytku nowego skrzyd³a budynku. Od 1986 roku dyrektorem szko³y by³ Czes³aw Krzy¿ak. Prowadzi³ j± do roku 2007. Za jego kadencji mia³a miejsce dalsza modernizacja i unowocze¶nianie budynków szkolnych. W latach 2007-2012 funkcjê dyrektora Zespo³u Szkó³ w Jod³owniku pe³ni³a Bo¿ena Czachurska, dziêki której szko³a wzbogaci³a siê m.in. w nowoczesne pomoce dydaktyczne, salê taneczn± i si³owniê. Obecnie dyrekorem szko³y jest pani mgr Joanna Pociecha.

Autorem tego artyku³u  jest pan Stanis³aw Wrona, któremu serdecznie dziêkujemy za pomoc i zaanga¿owanie          w sprawy szko³y. Za wspó³pracê administrator dziêkuje równie¿ pani mgr Lidii Zoñ.

Informacje dodatkowe